هایبرید سیستم

هایبرید (Hybrid) در لغت به معنای ترکیب میباشد و مفهوم آن ترکیب عناصر به ظاهر متفاوت و گاها متضاد برای حصول به یک ترکیب بهتر و بهینه تر میباشد.

در واقع در مدل هایبرید همواره سعی میشود که بهترین گزینه ها در کنار یکدیگر برای نیل و حصول به نتیجه بهتر قرار گیرند. به عنوان مثال شاید یکی از معروفترین مثالهای این حوزه ماشین های هایبرید هستند که به عنوان مثال ترکیب موتور بنزینی و برقی سعی میکند از مزایای هر 2 روش در کنار یکدیگر بهره برداری نماید.

در مفهوم سیستم های اطلاعاتی ما همواره با انتخابها و گزینه هایی مواجه هستیم که شاید در نگاه اول غیرهمگون و یا حتی متناقض به نظر بیایند و شاید پیش فرض ذهنی اکثر متخصصین بر لزوم انتخاب یکی از این روشها باشد و شاید نگاه ترکیبی آنها کمتر در ذهن قرار گیرد.

اما با بررسی بیشتر متوجه میشویم هر یک از این روشها میتواند مزایای خود را داشته باشد و در کنار هم قرار گرفتن آنها، نهایتا منجر به ایجاد نتیجه بهتر خواهد گردید.
برخی مثالهایی که همواره ما را به انتخاب یکی از گزینه ها سوق میدهد عبارتند از:

  • نسخه برنامه ویندوز یا وب

  • دیتابیس Sql یا اوراکل

  • پلتفرم دات نت یا جاوا

  • تهیه بسته های نرم افزاری یا تولید از ابتدا

  • ارتباط آنلاین یا آفلاین

  • سیستم داده محور یا فرآیندمحور

  • ساختار وظیفه ای یا فرآیندی

  • و غیره

حال در فلسفه هایبرید سیستم به این نکته توجه میشود که بتوانیم تا حد امکان انتخاب گزینه های مختلف را در کنار یکدیگر داشته باشیم تا در هر سناریو بتوانیم بهترین گزینه را در اختیار داشته باشیم. مثلا بتوانیم بصورت همزمان هم از نسخه ویندوز و هم از نسخه وب استفاده کنیم و این موضوع به جای یک الزام به یک انتخاب تبدیل شود. بنابراین در فلسفه هایبرید سعی میکنیم گزینه های مختلف و بعضا متضاد را به جای الزام و اجبار به یک گزینه و انتخاب تبدیل کنیم.

البته این موضوع میتواند بسیار گسترده و در ابعاد مختلف و زیادی مطرح شود. اما به هر حال هر راهکاری میتواند در حد امکانات فنی خود موضوع هایبرید را دنبال کند.

بستر سیستم ساز به عنوان یک ابزار قدرتمند توسعه نرم افزار تلاش کرده است تا امکانات و گزینه های مختلفی را در اختیار طراحان و کاربران قرار دهد. در بخشهای بعدی ابعاد مختلف سیستم ساز به عنوان یک هایبرید سیستم بررسی میگردد.