دانلود آموزشی سیستم‌ ساز (BPMS) برسا

شرکت برسا نوین رای به عنوان یک شرکت پیشرو در توسعه سیستم‌های پویا و فرآیندگرا با متد کم کد (Low Code)، برای اولین بار اقدام به ارائه نسخه آزمایشی سیستم ساز کرده است و پلتفرم ارزشمند سیستم‌ساز (BPMS) را به صورت رایگان در اختیار شما قرار می‌دهد. نرم‌افزار سیستم‌ساز (BPMS) شرکت برسا نوین رای، یک پلتفرم جامع برای توسعه سیستم‌های اطلاعاتی فرآیندگرا است. این محصول که یک محصول تجاری است، توسط مشتریان خریداری شده و مجوز فعالیت آن توسط برسا صادر می‌شود. در راستای آموزش و آشناسازی فعالان حوزه مدیریت فرآیند، با امکانات و نحوه عملکرد سامانه، نسخه آزمایشی سیستم ساز (BPMS) که دارای مجوز استفاده رایگان می‌باشد، در اختیار دوستان و علاقمندان حوزه مدیریت فرآیند قرار گرفته است. در این صفحه لینک دانلود نسخه آزمایشی سیستم ساز، به همراه توضیحات نحوه نصب و بکارگیری سیستم قرار گرفته است. ضمنا چند فیلم آموزشی نحوه ساخت یک سیستم نمونه بعلاوه لینک سایت آموزش نیز قرار داده شده است.

توجه: لطفا مطالب این صفحه را با دقت تا پایان مطالعه نمائید تا در مراحل نصب با مشکل مواجه نشوید. ضمنا توصیه می‌شود در گروه تلگرامی https://t.me/SystemSazInstall عضو شوید تا هم در صورت نیاز، سوالات را مطرح نمائید و هم در جریان اطلاع‌رسانی آموزش‌های برگزار شده قرار بگیرید.

در جدول ذیل، یک مقایسه بین نسخه آزمایشی سیستم ساز و نسخه عملیاتی انجام شده است. نسخه عملیاتی با تماس و یا ثبت درخواست دمو و از طریق خریداری نسخه اصلی در اختیار مشتریان قرار خواهد گرفت.
درخواست دمو

ویژگی‌های نسخه آزمایشی سیستم ساز برسا

نسخه آزمایشی سیستم‌ ساز برسا، با هدف آشنایی متخصصین حوزه فرآیند و ساخت سیستم، با امکانات اصلی و کلیدی پلتفرم سیستم‌ساز می‌باشد. اما سیستم‌ساز برسا یک پلتفرم جامع در حوزه پیاده‌سازی سیستم‌های اطلاعاتی فرآیندگرا هست که دارای اجزا و بخش‌های متعدد و متفاوتی است. اما باید توجه داشته باشید تمامی این اجزا در نسخه آزمایشی سیستم ساز ارائه نشده است.
ردیف شرح امکان نسخه آموزشی نسخه عملیاتی
1 فرمساز بدون محدودیت در طراحی فرم و فیلد
2 فرآیندساز (BPMN2) بدون محدودیت
3 گزارش ساز بدون محدودیت
4 امکان برنامه‌نویسی (C#.Net, JavaScript, TSQL) و استفاده از API
5 امکان اجرای تحت ویندوز
6 گزارشات BAM
7 دسترسی به سایت آموزش و مشاهده فیلم‌های آموزشی
8 امکان ورود (Import) سیستم و فرآیند به دیتابیس
9 تعریف اطلاعات پایه کاربران و ساختار سازمانی (بدون محدودیت)
10 تعداد کاربران استفاده‌کننده همزمان 5 نامحدود
11 مدت زمان اعتبار مجوز 3 ماهه (قابل تمدید خودکار) نامحدود
12 امکان صدور (Export) سیستم و فرآیند

13 نسخه اجرای تحت وب (نسخه Cross Browser)

محدودیتهای نسخه آزمایشی سیستم ساز

همانطور که در جدول مقایسه هم مشخص می‌باشد، اصلی‌ترین محدودیت نسخه آزمایشی سیستم ساز به نسبت نسخه اصلی عملیاتی موارد ذیل می‌باشد:
 • عدم نصب نسخه وب (برای اجرای تحت وب)
 • محدودیت تعداد کاربر همزمان به 5 کاربر
 • عدم قابلیت صدور (Export) از سیستم‌ها و فرآیندهای ساخته شده
به غیر از موارد ذکر شده، عملکرد نسخه آزمایشی سیستم ساز کاملا با نسخه اصلی برنامه یکسان بوده و هیچ محدودیتی دیگری وجود نخواهد داشت. در واقع، استفاده‌کننده برنامه نسخه آزمایشی سیستم ساز، می‌تواند فرآیند کامل کار با ابزار سیستم‌ساز برسا را تجربه نموده و بصورت تحت ویندوز برنامه را اجرا نماید. برای استفاده عملیاتی می‌توانید با شرکت برسا تماس گرفته و یا دکمه درخواست دمو را بزنید.

افزونه‌های تکمیلی سیستم‌ساز برسا

سیستم‌ساز برسا غیر از هسته اصلی طراحی که در بخش قبل، اهم موارد آن در جدول مقایسه ذکر شد، داری ماژول‌های متعدد دیگری نیز می‌باشد که هر یک برای بخشی از نیازمندی توسعه سیستم‌های اطلاعاتی فرآیندگرا در نظر گرفته شده است. طبیعتا این ماژول‌ها در نسخه عملیاتی سیستم ساز قابل ارائه به مشتریان خواهد بود.
ردیف عنوان افزونه شرح مختصر عملکرد
1 تحلیل‌گر کارایی دیتابیس (Performance Analyzer) این ابزار با تحلیل وضعیت دیتابیس طراحی شده، می‌تواند نقاط کندی و نیاز به ایندکس‌گذاری را شناسایی و به طراح پیشنهاد دهد.
2 اتصال به Elasticsearch گاها برای نگهداری داده‌های حجیم و یا غیرساخت یافته، نیاز به استفاده از زیرساخت‌های no sql خواهد بود که این ابزار، قابلیت اتصال به Elasticsearch را برقرار خواهد کرد.
3 امنیت پیشرفته برخی ویژگی‌های پیشرفته امنیتی در این افزونه قرار داده شده است.
4 چندزبانگی امکان ترجمه طراحی و قابلیت فعال‌سازی تقویم میلادی در کنار تقویم شمسی و نمایش چپ به راست سیستم‌ها از امکانات این بخش می‌باشد.
5 اتصال به PowerBI نمایش یکپارچه گزارشات PowerBI در محصول سیستم‌ساز میسر خواهد شد.
6 مدیریت تبدیل داده (Convert) معمولا نیاز به تبدیل داده از سیستم‌های قدیمی به جدید مورد نیاز می‌باشد که این افزونه، کار تعریف نگاشت داده و تولید اسکریپت انتقال آن را انجام می‌دهد.
7 مدیریت داده‌های حجیم زمانیکه جداول دارای حجم و تعداد زیاد اطلاعات می‌شوند، این افزونه می‌تواند عملیات کلاسترینگ و تفکیک داده‌ها را بدون محدودیت در دسترسی به داده‌های قدیمی انجام دهد.
8 تست خودکار سیستم و فرآیند این ابزار امکان ذخیره عملیات اجرایی و بازاجرای آن را فراهم می آورد و با اعلام گزارش خطاهای رخ داده می‌تواند طراح را در شناسایی خطاها یاری رساند.
9 مدیریت اکسل پیشرفته دریافت داده و دادن خروجی به فایل اکسل از امکانات مهم سامانه هست که می‌تواند هر نوع فرمت ارسال و دریافت اطلاعات را پشتیبانی نماید.
10 راهکار مدیریت سایت تولید نرم‌افزار برای سازمان‌های بزرگ که معمولا تیم‌های چند نفره در حال توسعه سیستم و فرآیند هستند، نیاز به راهکارهایی برای تفکیک سرورهای توسعه، تست و عملیات می‌باشد.
11 راهکار توزیع‌شدگی سرورهای اجرا توزیع‌شدگی به دلیل مسائل امنیتی و یا حفظ کارایی، جزء نیازمندی مشتریان می‌باشد که در این راهکار، به روش اجرای آن پرداخته می‌شود.
12 درگاه پرداخت ارتباط با درگاه پرداخت بانکی برای استفاده در فرآیندهای مالی در این افزونه فراهم شده است.
13 زمان‌بندی انجام کار سرویس زمان‌بند انجام کار می‌تواند، هر نوع عملیات زمان بندی شده قابل اجرا در بستر سیستم‌ساز (BPMS) برسا را پشتیبانی نماید.
14 اتصال به LDAP ارتباط با Active Directory و قابلیت خواندن کاربران و کنترل رمز عبور از ویژگی‌های این افزونه می‌باشد.
15 افزونه استفاده از اوراکل برنامه سیستم‌ساز قابلیت نصب و اجرا بر روی اوراکل را هم دارا می‌باشد.
16 افزونه SSO راه اندازی SSO مبتنی بر OAuth2 و استاندارد OpenID
17 نسخه واسط کاربری فیوری نسخه جدید واسط کاربری مبتنی بر فناوری Angular و مبتنی بر مدل معماری واسط کاربری فیوری
18 نسخه موبایل PWA قابلیت اجرای سامانه‌ها و فرآیندها بر روی موبایل بصورت PWA

پیش‌نیازهای نصب نسخه آزمایشی سیستم ساز

قبل از توضیح در خصوص نحوه نصب برنامه، نیاز هست راجع به پیش‌نیازهای نصب توضیحاتی ارائه شود.
 • لازم به ذکر هست سیستم‌ساز برسا یک برنامه مبتنی بر .Net بوده و بر روی نسخه ویندوز (از ویندز 8 به بالا) قابل اجرا می‌باشد.
 • فضای دیسک لازم برای اجرای برنامه حداقل یک گیگابایت می‌باشد.

نکته مهم: لطفا عضو گروه تلگرامی

https://t.me/SystemSazInstall بشوید تا در صورت بروز مشکل در فرآیند نصب، سوالات خود را مطرح نمائید. همچنین از دوره‌های آموزشی در نظر گرفته شده و سایر اطلاع‌رسانی‌های برسا مطلع خواهید شد.

نصب پایگاه داده SQL Server

پایگاه داده پیش فرض سیستم‌ساز برسا، SQL Server می‌باشد. نسخه مورد استفاده باید 2019 و یا بالاتر باشد.

کنترل تنظیمات زبانی پایگاه داده

یکی از تنظیمات مهم انجام شده در پایگاه داده، توجه به تنظیمات زبانی (collation) می‌باشد. تنظیمات انجام شده باید یکی از گزینه‌های زیر باشد:
 • Persian_100_CI_AS
 • Arabic_CI_AS
تنظیمات زبانی انجام شده بر روی پایگاه داده را می‌توانید با اجرای برنامه مدیریت پایگاه داده (ssms.exe) و رفتن به تنظیمات پایگاه داده کنترل نمائید.
در صورت نیاز به تغییر تنظیمات زبانی، در همان صحفه تنظیمات پایگاه داده باید به گزینه Options بروید و از بخش مرتبط با زبان‌های قابل انتخاب، گزینه persian_100_CI_AS را انتخاب نمائید.

اتصال به اینترنت

یکی دیگر از پیش‌نیازهای نصب برنامه، اتصال به اینترنت در زمان نصب می‌باشد. لازم به ذکر است اتصال به اینترنت برای عملیات زیر نیاز می‌باشد:
 1. ساخت حساب کاربری در سایت برسا و سایت آموزش
 2. گرفتن مجوز فعالیت دستگاه

نکته: پس از نصب، برای اجرای برنامه نیازی به برقراری اینترنت نمی‌باشد و برنامه بصورت کاملا محلی کار خواهد کرد.

اجرای برنامه نصب نسخه آزمایشی سیستم ساز

برنامه نصب نسخه آزمایشی سیستم‌ ساز برسا، بصورت ساده و مرحله به مرحله، مراحل لازم برای اجرا را انجام خواهد داد. برنامه نصب بصورت خلاصه اقدامات اصلی زیر را انجام میدهد:
 1. گرفتن توافقنامه استفاده از نسخه آزمایشی سیستم ساز
 2. ساخت حساب کاربری برای سایت برسا و سایت آموزش
 3. گرفتن مسیر نصب
 4. کپی دیتابیس در مسیر نصب و الصاق آن به پایگاه داده معرفی شده
 5. کپی فایل‌های اجرایی برنامه در مسیر نصب و ساخت آیکن میانبر اجرای برنامه بر روی صفحه دسکتاپ
 6. فعال‌سازی مجوز استفاده از برنامه
در ادامه، مراحل نصب برنامه توضیح داده می‌شود.

نکته: در هر مرحله با زدن دکمه انصراف، عملیات نصب متوقف خواهد شد. اما عملیات اجرا شده تا آن زمان، حذف نخواهد گردید و در صورت اجرای مجدد برنامه نصب، می‌توانید از انجام آن مراحل عبور کنید.

نکته2: حتما برنامه را با دسترسی ادمین اجرا کنید.

صفحه اول (خوش آمد)

در این صفحه، عنوان برنامه نصب و خوش آمدگویی انجام شده است. با زدن دکمه آغاز نصب برنامه، به مرحله بعد خواهیم رفت.

مطالعه مراحل و پیش‌نیازهای نصب

در این صفحه، خلاصه مراحل نصب و پیش نیازهای مورد نیاز ذکر شده است. پس از مطالعه موارد، دکمه مرحله بعد را بزنید.

توافقنامه استفاده از نسخه آزمایشی سیستم‌ساز برسا

در این مرحله اعلام شرایط استفاده از نسخه آزمایشی سیستم ساز توضیح داده می‌شود. با توجه به اینکه این نسخه جهت آموزش و آشنایی استفاده‌کنندگان با سیستم‌ساز برسا تهیه شده است، هر گونه استفاده تجاری و عملیاتی از این نسخه غیرقانونی و غیرمجاز است.

ساخت حساب کاربری و سایت آموزش

علیرغم تخصیص مجوز کاربری نسخه آزمایشی سیستم ساز بدون نیاز به تماس با شرکت برسا، اما جهت حفظ سوابق نصب و ارائه مجوز، نیاز به ساخت حساب کاربری می‌باشد. این اطلاعات برای ارتباطات بعدی و دعوت استفاده‌کنندگان به دوره‌های آموزشی بعدی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. در این فرم مطابق با شرح موارد مورد نیاز، اطلاعات باید وارد شود. پس از تکمیل اطلاعات، باید دکمه ارسال کد به شماره همراه زده شود.
دقت نمائید یک کد تایید 4 رقمی به شماره همراه ثبت شده ارسال میگردد که تا 3 دقیقه برای استفاده اعتبار خواهد داشت. پس از ورود کد ارسال شده، دکمه ثبت نام را بزنید.
در صورتیکه برنامه نصب را برای دفعات بعد اجرا می‌کنید، می‌توانید از این مرحله بدون ثبت نام مجدد عبور کنید.

انتخاب مسیر نصب و انجام تنظیمات پایگاه داده

یکی از مراحل مهم نصب، این مرحله می‌باشد که نیاز به دقت بیشتر دارد.

انتخاب مسیر نصب

ابتدا با زدن دکمه انتخاب پوشه، یک مسیر مناسب برای نصب نسخه آزمایشی سیستم ساز انتخاب نمائید. دقت کنید دسترسی لازم برای کپی فایل به این پوشه را داشته باشید. لازم به ذکر است فایل دیتابیس نیز در همین مسیر کپی خواهد شد.

انجام تنظیمات پایگاه داده

همانطور که ذکر شد، برای نصب برنامه سیستم‌ساز باید برنامه SQL Server با نسخه 2019 و یا بالاتر وجود داشته باشد. در این بخش باید تنظیمات زیر انجام شود: سرور پایگاه داده: در این تنظیم نام و یا IP دستگاهی که برنامه SQL Server نصب هست را وارد نمائید. اگر برنامه بر روی سیستم جاری خودتان نصب هست از عبارت localhost و یا . (نقطه) استفاده کنید.
نام سرویس: این عبارت معادل نام سرویس نصب شده در برنامه SQL Server می‌باشد. اگر احیانا از این نام اطمینان ندارید می‌توانید با باز کردن برنامه مدیریت پایگاه داده (ssms.exe) مطابق شکل زیر این عنوان را پیدا کنید.
در تصویر، در کارد قرمز رنگ عنوان سرور و نام سرویس مشاهده می‌شود. عنوان پس از کاراکتر \ تا قبل از شروع پرانتز، معادل نام سرویس نصب شده خواهد بود. توجه فرمائید که اگر متنی نوشته نشده بود یا کاراکتر \ را کلا مشاهده نکردید، این عبارت خالی هست و در بخش متناظر در برنامه نیز این عبارت را خالی بگذارید.
نام پایگاه داده: برای این نام، هر نام مورد نظر خود را می‌توانید وارد نمائید و یا از همان عنوان پیش فرض درج شده استفاده کنید.
تنظیم کاربر و رمز عبور پایگاه داده: اگر از کاربر ویندوز برای اتصال به پایگاه داده استفاده می‌کنید (Windows Authentication) این گزینه را انتخاب نکنید. در غیر اینصورت اگر از نام کاربری مستقیم برای اتصال به پایگاه داده استفاده می‌کنید (SQL Authentication) نام کاربر و رمز عبور را وارد کنید.
انجام عملیات نصب پایگاه داده: پس از انجام تنظیمات، دکمه نصب پایگاه داده را بزنید.
در صورتیکه برنامه نصب را برای دفعات بعد اجرا می‌کنید و عملیات نصب پایگاه داده قبلا انجام شده، نیاز به نصب مجدد نمی‌باشد.

نصب برنامه طراحی

در این مرحله، فایل‌های اجرایی برنامه در مسیر معین شده کپی خواهد شد. دقت نمائید برنامه در مسیر معین شده، ابتدا یک پوشه با نسخه اصلی برنامه ساخته و سپس فایل‌ها را کپی خواهد کرد. امکان ساخت آیکن اجرای برنامه در صفحه دسکتاپ نیز وجود دارد که با عنوان SystemSaz Design قرار خواهد گرفت.

فعال‌سازی مجوز نسخه آزمایشی سیستم ساز

در این بخش، سیستم با نمایش کد نصب دستگاه (کدی که وابسته به مشخصات سخت افزاری دستگاه جاری می‌باشد) دکمه دریافت و اعمال مجوز را نشان می‌دهد. با زدن این دکمه، فایل مجوز از سایت برسا گرفته شده و در مسیر پوشه نصب کپی می‌شود. لازم به ذکر است این مجوز 3 ماه اعتبار دارد. در صورت نیاز به تمدید مجوز، می‌توانید برنامه نصب را اجرا نموده و این مرحله را مجدد اجرا نمائید.

فرم اتمام نصب نسخه آزمایشی سیستم ساز

در این فرم اتمام فرآیند نصب نسخه آزمایشی سیستم ساز به اطلاع می‌رسد. در این فرم همچنین به اطلاع کاربر می‌رسد برای ارتباط با شرکت برسا نوین رای می‌توانید از طریق سایت https://portal.barsasoft.com و همان ایمیل و موبایل ثبت شده به عنوان نام کاربری و رمز عبور استفاده نمائید. همچنین به اطلاع کاربر می‌رسد که در هنگام ورود به سیستم، با نام کاربری راهبر و رمز عبور 123 می‌توانید وارد شوید.

اجرای نسخه آزمایشی سیستم ساز

پس از نصب برنامه، از طریق آیکن ساخت شده بر روی صفحه دسکتاپ می‌توانید برنامه را اجرا نمائید. فرم لاگین مطابق شکل زیر نمایش داده می‌شود.

نکته: رمز عبور ورود به سیستم 123 می‌باشد. همچنین سیستم در حالت ورود خودکار تعریف شده است که با اجرای برنامه بدون پرسش نام کاربر و رمز عبور، وارد سیستم خواهد شد.

پس از ورود به سیستم، صفحه ای مطابق شکل زیر مشاهده خواهد شد. در این سیستم، سربرگ‌هایی مشاهده می‌شود.
در این سیستم، چندین نمونه سیستم مشاهده می‌شود. برای آشنایی با عملکرد سیستم‌ساز و نحوه ساخت سیستم، لازم هست تا فیلمهای آموزشی بطور کامل دیده شود. اما به منظور آشنایی اولیه و ابتدایی با فرآیند ساخت سیستم، یک سیستم نمونه با عنوان سامانه تدارکات ساخته شده که فیلم نحوه ساخت آن در ادامه قرار داده شده است. شما می‌توانید با دیدن این فیلم‌ها بصورت کاملا مقدماتی با نحوه ساخت سیستم آشنا شده و آن را در نسخه آزمایشی سیستم ساز شده اجرا نمائید. در ادامه فیلم‌های آموزشی دیگری برای آشنایی با سایر بخشهای سیستم ارائه خواهد شد.

دانلود نسخه آزمایشی سیستم ساز

نسخه آزمایشی سیستم ساز را از مسیر زیر دانلود نموده و پس از بازکردن برنامه، از پوشه ساخته شده برنامه Barsa.SimpleSetup.exe را اجرا نمائید. با اجرای برنامه، مراحل نصب برنامه را دنبال کنید.

ویدیوهای آموزشی نسخه آزمایشی سیستم‌ساز


بخش اول – طراحی موجودیت
بخش دوم – ساخت فرآیند
بخش سوم – ساخت گزارش