پلتفرم جامع توسعه نرم افزار

یکی از مسائل مهم در سیستم ساز، نگاه جامع به مقوله توسعه نرم افزارهای سازمانی است. سیستم ساز ابزاری است که صرفا به مساله فرم سازی، فرآیند سازی و گزارش سازی بسنده نکرده است و تلاش شده، در بسیاری از ابعاد نیازمندی های توسعه سیستم در یک سازمان بزرگ، موضوعات مهم مورد توجه قرار گیرند.

ابزار تست خودکار

قطعا موضوع تست و خطایابی همواره یکی از دغدغه های مهم در توسعه نرم افزارهای سازمانی است. هر چند بکارگیری زیرساخت سیستم ساز به نوبه خود نیاز به تست در بسیاری از حوزه ها را به حداقل می رساند، اما تست نهایی فرآیندهای توسعه یافته با توجه به مسائل طراحی که ممکن است طراحان به آن توجه کامل نداشته باشند الزام آور است.

خصوصا در طول زمان که ممکن است طراحان بر اساس نیازمندی های مطرح شده توسط کاربران اقدام به اصلاح و اعمال تغییرات نمایند، تست صحت اجرای فرآیندهای قبلی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

ابزار تست خودکار به طراحان سیستم اجازه می دهد سناریوهای اجرایی خود را بصورت کامل شماتیک و ساده یک بار اجرا و ذخیره نمایند و نقاط کنترلی مورد نظر را معین کرده و در اعمال تغییرات بعدی، سیستم بصورت خودکار این سناریوها را اجرا و گزارش لازم راجع به صحت عملکرد این بخش ها را در اختیار کاربر طراح قرار خواهد داد.
این کار بصورت مکرر قابل انجام و ارزیابی نتایج خواهد بود.

سیستم انتقال داده (DataMap)

یکی از موضوعات مهمی که امروزه گریبان گیر اکثر سازمان ها و شرکت ها می باشد، موضوع کنارگذاری سامانه های قدیم و یکپارچه سازی و انتقال داده به سامانه های جدید می باشد.

با توجه به تنوع سیستم های اطلاعاتی، انتقال اطلاعات از منابعی مانند دیتابیس های مورد استفاده مانند DB2، اوراکل، SQL Server و اکسس تا فایل های اطلاعاتی مانند اکسل، فایل های متنی و … می تواند وجود داشته باشد.

در ابزار سیستم ساز ماژولی برای تعریف و طراحی کانورت اطلاعات ایجاد شده است که می تواند فرآیند کانورت را بصورت کاملا نظام مند و تکرارپذیر مدیریت نماید و از ایجاد سردرگمی و اشتباهات رایج در فرآیند انتقال جلوگیری نماید.

سیستم انتقال داده در سیستم ساز

سامانه تیکتینگ (Ticketing)

سامانه تیکتینگ سیستم ساز

یکی از ابزارهای بسیار کاربردی در فرآیند توسعه نرم افزارها و خصوصا در زمان پشتیبانی، استفاد از سامانه تیکتینگ می باشد که عملا بصورت یک سامانه پیاده سازی شده با خود سیستم ساز، در اختیار تیم های توسعه نرم افزار می باشد.

این سامانه می تواند به سادگی ارتباط بین کاربر نهایی، تیم های تحلیل و تیم های پیاده سازی را برقرار نماید و مستندات مناسبی برای کنترل روال تغییر سیستم ها و همچنین قابلیت بررسی و زمان بندی موارد را فراهم آورد.

ماژول پورتال

قابلیت طراحی پورتالهای سازمانی از جمله ماژولهای مهم و تاثیرگذار زیرساخت سیستم ساز میباشد که قابلیت یکپارچگی فرآیندهای سازمانی از درگاه ورود به سازمان تا انتهای خدمات را فراهم میکند. در ماژول پورتال، سازمان میتواند بخش اطلاع رسانی، خدمات قبل از ورود و سایر المانهای ارتباطی لازم با مخاطبین را فراهم آورد.

ماژول پورتال در توسعه نرم افزارهای سازمانی

مخزن وب سرویس

یکی از نیازهای اصلی در حوزه ارتباط پذیری سامانه ها قابلیت تعریف و استفاده از وب سرویسها میباشد. در این خصوص هم نیاز به استفاده از وب سرویسهای سایر سامانه ها وجود دارد و هم قابلیت ارائه برخی از عملیات سامانه ها در قالب وب سرویس. وب سرویسها میتوانند با استانداردهایی نظیر SOAP، REST و WCF تولید شده باشند.

در سیستم ساز برسا قابلیت تعریف و استفاده از وب سرویسها بدون نیاز به برنامه نویسی وجود دارد و تنظیمات مختلف آنها از جمله اعتبارسنجی، متدهای ورودی و خروجی، پارامترها و … همگی به راحتی قابل تعریف هستند.
همچنین امکان دیدن اطلاعات سرویسها و لاگ فراخوانی آنها نیز وجود دارد.

ماژول چند زبانگی

یکی از نقاط توسعه جذاب سیستم ساز قابلیت استفاده از چندزبانگی و ارائه نرم افزارها در زبانهای مختلف میباشد. استفاده از چندزبانگی دارای ابعاد مختلفی نظیر ترجمه عناوین و پیامها، راست به چپ و یا چپ به راست بودن نمایش برنامه، استفاده از تقویمهای میلادی در کنار شمسی، ترجمه داده و مسائلی نظیر آن میشود.
تمامی این امکانات در نسخه چند زبانه سیستم ساز تعبیه گردیده است.

نسخه موبایل

نسخه موبایل که بصورت یک اپلیکیشن اندروید و IOS طراحی گردیده است قابلیت اجرای تمامی سیستم ها و فرآیندهای طراحی شده بر بستر سیستم ساز را فراهم می آورد. در واقع این نسخه بصورت کاملا native طراحی گردیده و امکانات کامل موبایل را میتواند برای اجرای بهتر برنامه استفاده نماید.

ماژول زمان بندی اجرا

برنامه زمان بند اجرا قابلیت تعریف زمان بندی شده کارهای مورد نیاز که با استفاده از API قابل تعریف میباشد را در اختیار طراح قرار میدهد. این ماژول دارای یک تقویم تکرار کار نیز بوده که میتوان انواع زمان بندیهای متنوع را در آن تعریف نمود.
از این امکان برای اجرای زمان بندی شده کارها در روشهای مختلف میتوان استفاده کرد

زیرساخت PKI

یکی از زیرساختهای امنیتی که در سالیان اخیر تاکید زیادی روی آن وجود داشته و مورد توجه خصوصا مراکز دولتی بوده است، قابلیت اجرای امضای دیجیتال و استفاده از زیرساختهای کلید عمومی کشور میباشد. در این خصوص زیرساخت سیستم ساز برسا مجهز به PKI بوده و امکان تعریف امضای دیجیتال و رمز نگاری اطلاعات مبتنی بر آن وجود دارد.

ماژول ایمپورت فایلهای اکسل

فایل اکسل به عنوان یکی از روشهای مرسوم کانورت و ایمپورت اطلاعات از اهمیت ویژه ای در درگاه های ورود و خروج اطلاعات برخوردار است.

به همین دلیل در زیرساخت سیستم ساز روشهای متنوعی برای این منظور در نظر گرفته شده است. یکی از این امکانات که در اصل نسخه سیستم ساز وجود دارد قابلیت اکسپورت و یا ایمپورت اطلاعات از فایلهای خام و ساده اکسل میباشد. در این روش فایل اکسل باید بصورت یک صحفه ساده که از سطر و ستون بدون فرمت شده تبعیت میکند آماده گردیده و با انتساب ستونهای اکسل با فیلدهای موجودیت مقصد، امکان تبادل داده فراهم میشود.

اما برای فایلهای اکسل با فرمتهای پیچیده تر و همچنین قابلیت تولید فایل اکسل با صفحات مختلف، نیاز به یک ماژول حرفه ای و کامل وجود دارد که در ماژول تخصصی این عمل اتفاق می افتد.

در این ماژول بصورت کامل ویژه میتوان نحوه انتساب هر سلول اکسل به یک فیلد اطلاعاتی را مشخص نمود و روشهای مختلف خواندن و نوشتن در آن را معین نمود.

ابزار تحلیل پایگاه داده

ابزار تحلیل پایگاه داده در توسعه نرم افزار

یکی از مسائلی که معمولا در تحلیل کارایی نرم افزار اهمیت اصلی دارد تحلیل رفتار دیتابیس میباشد. زمانیکه فرمهای اطلاعاتی پیچیده شده و تنوعی از فیلدها با مدلهای مختلف محاسباتی، فیلترها و ارتباطات پیچیده در کنار یکدیگر قرار میگرند تشخیص کندی سامانه بسیار سخت خواهد شد.

این ابزار بصورت کاملا هوشمندانه میتواند عملیات اتفاق افتاده بر روی دیتابیس برای یک مقطع عملیاتی خاص را تحلیل نموده و بصورت دسته بندی شده، آنها را در اختیار طراح قرار دهد و بدین گونه طراح سیستم به خوبی از نقاط کندی و روش حل آنها آگاهی یابد.