درگاه شفافیت و داده باز

Transparency and Open Data Portal

درگاه شفافیت (Transparency portal)

شفافیت در واقع سریع ترین و کم هزینه ترین استراتژی است که یک سازمان می تواند به ساده ترین شکل ممکن، با نگاهی مسئولانه و پاسخگو به مردم، در راستای اعتماد سازی و با هدف مبارزه با فساد بکار گیرد.
شفافیت در واقع قرار گرفتن در مسیر دادن حق دسترسی ازاد اطلاعاتی به مردم است. شفافیت زمانی حاصل می شود که این اطلاعات در زمان درست، در قالب درست و با کیفیت درست ارائه شود. لذا زمانیکه همه این شروط برقرار شوند، می توانیم بگوییم شفافیت حاصل شده است. کمتر یا بیشتر از آن می‌شود عدم شفافیت، البته شفافیت الزاماً به معنای ارائه همه اطلاعات به همه افراد نیست.
شفافیت علیرغم سادگی ظاهر، چالش های حقوقی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فنی گسترده‌ای دارد. به همین جهت، ما در راستای تحقق حاکمیتی شفاف این امکان را دراختیار شما می گذاریم که با همیاری مشاورین ما بتوانید با ایجاد درگاهی جامع، ضمن افزایش کارآمدی و سرمایه اجتماعی تان، سازمانی شفاف و پاسخگو داشته باشید.

امکانات درگاه شفافیت


درگاه داده باز (Open Data Portal)

یکی از مهم‌ترین محور‌ها در زمینه دولت الکترونیک، اتخاذ رویکرد «داده دولتی باز (OGD)» به عنوان بسطی از دولت الکترونیک و همچنین مولفه‌ای از دولت باز است. هدف از چنین رویکردی به ‌اشتراک‌گذاری داده‌ها و اطلاعات، میان سازمان‌های مختلف دولتی، خصوصی و همچنین شهروندان، برای رسیدن به منافع مشترک است. بدین صورت که بخش‌های عمومی همچون سلامت، آموزش‌و‌پرورش، حمل‌ونقل، گردشگری، آب‌وهوا و غیره، دیتا ست های بزرگی ایجاد، جمع‌آوری و استفاده می‌کنند که به طور فزاینده‌ای، پتانسیل انتشار در قالب سرویس‌‌های داده‌ای الکترونیکی را داشته و دارای مزایای بالقوه بسیاری هستند .

 انتشار این داده‌ها، نه تنها موجب ایجاد شفافیت، افزایش سطح پاسخگویی دستگاه‌های دولتی و ایجاد بستری برای مشارکت عموم مردم در فعالیت‌های دولت می‌گردد، بلکه سازمان‌های غیردولتی، بنگاه‌های نوپا، دانشگاه‌ها و حتی شهروندان را نیز قادر می‌سازد که از این داده‌ها برای تولید ارزش جدید و ایجاد نوآوری‌ها و توسعه‌ سرویس‌های کاربردی نوین بهره ببرند.

امکانات درگاه داده باز